Newmedia21.eu
Медиите на 21 век. Онлайн издание за изследвания, анализи, критика

© 2025 Newmedia21.eu. Всички права запазени. | ISSN 1314-3794

Трудното съвремие на обществените медии

Доц. д-р Симеон Василев

Монографията на Анета Милкова „Маркетинг на медийното съдържание. БНТ и ВВС – сравнителен анализ“ е посветена на важен за телевизиите и техните програми въпрос – нормативните изисквания и регулаторните рамки. Промените в нормативната база, върху която се гради една обществена телевизия и нейната програма, е постоянна необходимост, и в този смисъл задълбоченото изследване на Анета Милкова напълно удовлетворява една академична потребност, предизвикана от много фактори – изключително динамичните процеси, дигитализацията и технологиите, радикалните промени в медийната среда, и разбира се, спецификата на телевизията като медия. В монографията са анализирани и други фактори като медийния пазар и „масираната конкуренция на частните телевизионни и на всички други алтернативни източници на информация и на аудиовизуални съдържания“.

Теоретичен анализ, съчетан с богат практически опит

Монографията предлага изводи за процеса на създаването на телевизионните програми от гледна точка на регулаторните норми и маркетинга на медийното съдържание, и дава перспектива за тяхното наложително осъвременяване. Изследването е поставено в два национални контекста, които играят важна роля за спецификата на маркетингова политика на обществените телевизионни доставчици на телевизионни програми. Теоретичният анализ е съчетан с богатия практически опит на Анета Милкова, която отлично познава моделите на обществените телевизии и радиа в България и Европа. С прецизен методологически подход, сравнителен и семиотичен анализ, монографията предлага сполучлива интерпретация на политематичните програми на обществените телевизионни доставчици в България и Великобритания, съответно на техните модели на маркетиране на медийно съдържание, на медийната регулация, на органите за управление на обществената телевизия и на техните програмни политики.

Регулация и медийно съдържание

Сравнението на българска обществена телевизия с модела за обществена телевизия – Британската радиоразпръсквателна корпорация (BBC), несъмнено е предизвикателство за всеки изследовател на тази материя заради трудното настояще на обществените телевизии. Те са принудени да преодоляват проблеми от финансов характер, които имат последици за програмното им съдържание и обществената функция, която изпълняват. Свидетелство за този процес е британският телевизионен канал БиБиСи 4(BBC 4), чието бъдеще е несигурно от години заради финансови проблеми и рискува да се превърне в „архивна услуга”.
Концепциите за маркетинг, научната представа за обществените медии и теориите за телевизионното програмиране очертават рамките на монографията, включително и темпоралните граници на изследването – от 1998 до 2021 г. Този период впечатлява и натрупаните данни в него говорят за сериозност на направените изводи в него, включително и този, че БНТ има проблем с маркетирането на медийното си съдържание. Монографията отива далеч от констатирането на този факт. Тя показва колко важен е правният режим на радио- и телевизионната дейност и колко нерадостен е фактът, че българският Закон за радиото и телевизията (ЗРТ) не е променян от много години и отразява медийната действителност от края на миналия век.

Професионално и прагматично предложение

Несъмнено монографията „Маркетинг на медийното съдържание. БНТ и ВВС – сравнителен анализ“ е оригинално изследване с впечатлителен библиографския ресурс.То е първо по рода си, и се радва на отлични научни приноси – от дефинираното понятието за маркетинг на продукт от гледна точка на нестопанските организации, в частност медийните организации, през добре систематизираното понятие за медийно съдържание и влиянието на нормативната рамка, до задълбоченото проучване и направените изводи за програмното съдържание на политематичните програми на двете обществени медии – БНТ 1 и BBC One. Направените заключения в монографията, които се базират на богат емпиричен материал, са професионално и прагматично предложение за перспективите в дейността на БНТ и Съвета за електронни медии като не пропуска отговорността на обществото към обществените му медии и медийната среда. Това изследване несъмнено ще е от голяма полза за специалистите от практиката и за обучителния процес във Факултета по журналистика и масова комуникация на Софийския университет, защото дава историческа перспектива и достатъчно аргументи за промяна на обществените медии.

За разумно ново начало

Според Анета Милкова определянето на BBC в България като образец, може би се дължи на факта, „че през 1993-1994 г. групи водещи журналисти и експерти на БНТ бяха поканени на продължителни стажове в регионални станции/поделения на ВВС във Великобритания“. Самият аз бях един от тези участници тогава и затова съм още по- убеден в актуалността и стойността на тази монография, която помага не само за осмисляне на медийното съвремие, но е и доказателство, че опитът води до разумно ново начало, което обществените медии, законодател и регулатор дължат на обществото. Промяната на регулаторната рамка на обществените медии в България и създаването на съвременен медиен закон, съобразен с промяната на медийната среда и изискванията на обществото, са големите предизвикателства пред тях. Тези предизвикателства изискват научен подход и медийна култура, които тази респектираща монография ни предлага.

Анета Милкова. Маркетинг на медийното съдържание. БНТ и ВВС – сравнителен анализ. Велико Търново, Фабер, 2022г.

Книгата е достъпна в ПДФ формат в раздела Е-книги

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.