Да бъдеш научен изследовател на политиката, действията (и бездействията на политиците) е нужна изследователска прецизност, постоянство и професионална етика. Всеки учен и университетски преподавател трябва да притежава комплекс от качества, които гарантират обективност на неговите анализи и изводи за действията на политиците, които често плащат горчива цена за своите компромиси. На юбилея от 65 години на проф. д. п. н. Георги Манолов е посветено мащабно научно изследване, което прави обширен и задълбочен анализ на неговата научно-изследователска и преподавателска дейност, които пряко са свързани с развитието на модерната политическа наука в България[1]. То е написано от професионалния историк и университетски преподавател проф. д-р Трендафил Митев.
Човешко, твърде човешко
Авторът подробно разглежда житейската биография на проф. Георги Манолов- неговите тракийски семейни корени, професионалната му връзка с Родопите и гр. Смолян, образованието в Пловдивския университет, специализацията в Московския хуманитарен университет, работата в катедрите „Политически науки” и „Политология” в СУ „Кл. Охридски” и УНСС. А от 20 години насам- неговата преподавателска и управленска дейност като президент на Висше училище по икономика и национална сигурност ВУСИ в гр. Пловдив. Професор Манолов е колоритна фигура –като човек, университетски преподавател и менажер в областта на висшето образование у нас.
Като човек е здраво стъпил на земята- има ведър характер, излъчва сърдечност и доброта, които са отличителен белег за хората, живеещи в Родопския край. Родопите са магическо място, което е негова житейска съдба. Той е покорен от широтата и горещите емоции на родопските песни. Семейството е важна част от неговия социален живот, научни постижения и професионални успехи. Винаги е готов да помогне на приятел в беда, и го прави, когато има нужда. Проф. Манолов е безнадежден оптимист-непоколебимо вярва в доброто, и в човека. Любовта към Отечеството за него е съдбовно чувство, което изпълва душата му.
Като университетски преподавател притежава силна харизма и емоционално влияние, което студентите много харесват. В аудиторията постоянно казва истината, дори когато тя не е повод за голям оптимизъм. Той е екипен играч, който знае, че в системата на висше образование е много трудно да успееш, ако нямаш силен и добре подготвен екип.
Като менажер в системата на висшето образование, буквално тръгва от нулата, но с желязна воля, вяра и упоритост изгражда едно от най-добрите висши училища по сигурност и икономика в България–ВУСИ. Неговата човешка мяра впечатлява, постиженията му в науката отдавна будят научен респект, а отличните резултати, които постига в областта на висшето образование наистина са образец за следване.
Научната персона
Проф. Трендафил Митев отбелязва, че проф. Георги Манолов е завършен работохолик–за това говорят многобройните му авторски монографии, някои от които са преведени и публикувани в други страни. Той е утвърден политолог, който има широки познания в областта на политическите науки, политическия пазар, политическият маркетинг и мениджмънт, политическата реклама. Научните му изследвания безспорно показват неговата ерудиция, научна убедителност и подчертано уважение към фактите. Написал е две дузини научни монографии, стотици научни статии, изнесъл е редица доклади на национални и международни конференции. Неговите изследвания неизменно се основават на многобройни факти, чрез които доказва правотата на теоретичните си изводи и обобщения. Научните му качества най-кратко могат да се определят като синтез между солидни професионални знания и висок научен морал, които са гаранция за високо качество на неговите научни анализи, посветени на вчерашния и днешния ден на политиката.
Университетската персона
Проф. Трендафил Митев подробно разглежда постиженията на проф. Георги Манолов като университетски преподавател, който от години представя на студентите развитието на политиката и политическите лидери и процеси– от гледище на тяхното финансиране и привилегии, предизборни кампании, реклама и политически пазар. Проф. Манолов умее да говори концептуално, но заедно с това–емоционално и завладяващо. Неговите лекции се онагледяват с поредица от примери, които показват научната му ерудиция и силната му емоционална приобщеност към тази проблематика – все качества, които студентската аудитория много цени и уважава. Проф. Манолов е действителен професор в УНСС, в катедра „Политология”. Цели 20 години той се развива като менажер в областта на висшето образование– като създател, действителен професор и президент на Висше училище по сигурност и икономика (ВУСИ) в гр. Пловдив.
Научното изследване на проф. Митев не подминава нито един важен факт от творческата и житейската биография на проф. Манолов–внимателно са разгледани неговите основни идеи, разгърнати в две дузини монографии, неговата видимост като научни публикации, участията му с доклади в научни конференции, цитиранията на неговите публикации, научните рецензии за отделни негови изследвания.
Първа глава на тази интересна монография представя убедителни аргументи защо трябва да се изследва ролята на научната общност/учените за развитието на демократичното общество? Според известния библиограф и университетски учен в САЩ проф. Стенли Кимбъл: ролята на академичната общност в цялост ( и професорското тяло, разработващо политическата наука в частност) заема и може да играе сред духовния елит на нацията за развитието на демократичния политически процес.
Проф. Митев основателно смята, че е време „да се изяснят специфичните особености и възможности на учените като значим фактор в структурата на българския духовен, и в частност политически елит на нацията”. Поради което той влага големи усилия в цялостното представяне на проф. Манолов като научна персона, която заедно с други учени, има голям принос за повишаване на политическата и медийната грамотност в българското общество. Като научен изследовател, проф. Митев си поставя своего рода свръхзадача, която е изпълнил отлично.
В научното си изследване, той отделя съществено място на редица приложения, които систематизират многобройни факти от научното и кариерното развитие на проф. Георги Манолов през годините–като учен и университетски преподавател, като автор на две дузини научни монографии, издадени у нас и в чужбина, както и на десетки студии и статии, като респектиращ брой цитирания на неговите научни трудове, като факти от богатия му творчески път, като видими следи от неговия професионален и личен живот, останали в семейния албум назад в годините.
Монографията цялостно представя научното развитие и професионалните постижения на проф. Георги Манолов като един от най-добрите изследователи у нас в областта на политологията като наука – политическия маркетинг,пазар и реклама, цената на изборните кампании, властта и привилегиите на силните на деня.
Науката като професионален шанс
Именно науката дава примери и възможни решения как в бъдеще трябва да се развива едно демократично общество? Проф. Митев основателно задава серия от въпроси, които (все още) чакат своя верен отговор: „Защо политическата наука в демократичния свят изследва работата на парламентите, устройството и дейността на партиите, на синдикатите, групите за оказване на натиск, лобизма ?И защо академичната общност трябва да се игнорира като обект на сериозно самостоятелно изследване, при положение, че тя е незаменим фактор в демократичния обществен процес?”.
Всъщност, политологията като наука съдейства за изясняване на главното: „Как се ражда мъдростта на най-умните и полезни хора в нашето общество, така че тя да влияе постоянно върху дейността на политическите партии за възхода на цялата нация”. Чрез факти от историята на балканските държави, проф. Митев стига до извода, че е наложително да се изследва „връзката между политическия интелектуален елит–учените на нацията и реалполитиците–тези, които трябва да претворяват научните постижения в практиката”.
Той неслучайно посочва големите възможности на българската академична общност за пряко или косвено участие в политиката и управлението на държавата. Проф. Митев пледира за създаване на ново политическо наукознание, което да изследва лидерската роля на академичната общност в националното ни развитие. Това предполага повече и по-задълбочени биографии на известни български учени, и е свързано с „конкретното развитие на модерната наука за политиката, властта и държавното управление”. Това неизбежно ще доведе до разширяване на политическата култура на българската нация.
Политическият пазар
Според проф. Манолов, политическият пазар винаги е „ съвкупност от конкретни дейности, извършвани в обществения живот от производителите, посредниците и потребителите на политическия продукт за осъществяване размяната на идейни ценности с оглед удовлетворяване на главната колективна потребност на гражданите-създаването на ефективна власт в държавата”. Проф. Митев посочва, че чрез своите изследвания на политическия пазар, проф. Манолов де факто маркира и поредица от други, свързани с него научни направления като политическия маркетинг, политическата реклама, политическия имидж.
С това научно изследване, Георги Манолов получава най-високата научна степен „доктор на науките”, като същевременно получава във ВУСИ и научното звание професор (2009). Десет години по-късно той получава научното звание „професор”и в катедра „Политология” на УНСС. Това забавяне не му пречи да получи званието „почетен професор на Оксфорд”, а негови научни изследвания да бъдат публикувани в авторитетни списания във Великобритания, САЩ, Канада, Франция, Германия, Русия, Испания, Австрия, Гърция, Словакия, Турция, Сърбия, Латвия и др. Списъкът наистина е много дълъг.
Цената на изборите
Проф. Митев подробно анализира монографията „Цената на изборите или как партиите си купуват властта”(2009). Той отбелязва, че научния прочит на проф. Манолов за изборните кампании наистина е оригинален– той задълбочено изследва генезисът и същността на политическата партия като такава, но предлага и авторска класификация на видовете партии и партийни системи. Правилна е неговата идея, че политика без пари не може да се прави, че финансирането на партиите е сериозно условие за тяхното развитие и дейност в полза на гражданите. С научна прецизност проф. Манолов изяснява легитимните източници на финансови средства, които обезпечават държавното финансиране на политическата дейност. Проф. Митев не пропуска да отбележи и раздела, свързан с политическия облик на „социалната държава”, както и нейната връзка със съвременните идеологии.
Шест години по-късно проф. Манолов публикува монографията „Избори и избирателни системи”(2015), в която разглежда различните избирателни системи, и спецификата на пропорционалната избирателна система при изборите за Парламент. В тази логическа линия се нареждат и други негови монографии като: „Политическият елит–теория, история, лидерство”(2009) и „Съвременни политически системи”(2019). Те съдържат много богата фактология, и са много полезни не само за просветените читатели, политическите лидери, но и за студентите от политологичните и медийните специалности в няколко български висши училища.
Политическият маркетинг
Проф. Митев подробно разглежда две оригинални монографии на проф. Георги Манолов- „Политически маркетинг”(2009) и „Увод в политическия маркетинг”(2015). Те са тематично свързани, в тях концептуално се аргументират няколко водещи идеи. Според проф. Митев втората монография „дава отговор на два основни проблема: каква е същността на явлението политически маркетинг и какъв е неговия структурен състав. За целта той е анализирал трудовете на 12 видни представители на световната теория в областта на политическата наука, като се тръгне от Густав Льобон и Вилфредо Парето, мине се през по-новите изследователи като Антъни Даунс и Морис Дюверже, и се стигне до Джеймс Бюканън и Гордън Тълок”.
Аналитично се представя тезата на проф. Манолов относно политическите комуникации, с които хората всекидневно си разменят определена информация, свързана с политиката, властта и управлението. Което не трябва да се разглежда като маркетингова дейност. Проф. Манолов дефинира политическият маркетинг предимно като „политическа опитност” и „управленска мъдрост”-на бъдещите политици, но и на гражданите. Според него, за да се осъществят маркетинговите идеи в реалността, е нужно да се познава и политическият мениджмънт-като комплекс от управленски дейности за постигането на определен маркетингов резултат.
В монографията „Политическият мениджмънт”(2016), проф. Манолов предлага своя дефиниция на политическия мениджмънт, който е „съвкупност от теоретични познания и целенасочени въздействия спрямо обектите, които управляват политическия процес, чрез формулиране на правилни решения, поставяне на конкретни цели и чрез разумно използване на властовите ресурси, за да разрешават ефективно социалните проблеми на държавата”.
Тази монография доразвива и надгражда редица негови идеи, които са представени в други негови изследвания – те се разгръщат в сферата на управлението на политическите процеси, от създаването на добре обучен политически елит, който бързо намира вярното решение в критична ситуация за националната общност. Правилна и уместна е идеята за развитието на специфична политическа грамотност, която осигурява правилните действия на политическите лидери, които са много необходими в днешните политически и технологични предизвикателства.
Политическата реклама – лозунги, пари и манипулации
Проф. Митев подробно разглежда една особено важна монография на проф. Георги Манолов, посветена на „Политическата реклама – между реалността и манипулацията”(2017), която, като други негови изследвания, отново е първа по рода си. Той специално подчертава, че авторът надгражда научните си виждания за политическата реклама, след като цялостно е анализирал политическия маркетинг и политическия мениджмънт. Ето защо проф. Манолов успешно определя: „същността на политическата реклама, която може да се дефинира най-общо като: система от взаимосвързани дейности, позволяващи да се поднесе по уникален начин истината за даден политически обект с цел да се осигури съзнателна и трайна емоционална привързаност на постоянно нарастващ контингент от граждани към отправяни послания за подкрепа, базирани на значими политически ценности”.
Проф. Митев акцентира и върху основната теза на проф. Манолов, че:”политическата реклама е много по-деликатна и несравнимо по-уязвима дейност в демократичното общество в сравнение с икономическата” . Тази сложност може да се удвои, ако политиците я превърнат в „политическа пропаганда”. Или ако те агресивно рекламират само точно определени политически идеи, с цел да „втълпят” на обществото, че техните възгледи са единствено смислената политика, която гражданите трябва да подкрепят. Авторът подчертава тезата на проф. Манолов относно видовата класификация на различните рекламни практики. И още- на водещата роля на политическия език в рекламата. А също и на нейните психологически аспекти, които се отнасят до:”поведението на онези, които имат намерение да използват политическата реклама за постигане на успех в избирателните кампании”.
Политическата реклама – от Освобождението до днес
По моя преценка, отличителен белег на тази монография е систематизираният исторически поглед към развитието на политическата реклама от Освобождението до наши дни. Проф. Георги Манолов прави исторически преглед на развитието на рекламата у нас от края на 19-и и началото на 20 век, нейното зараждане в условията на капитализма. Той последователно разглежда елементите на социалистическата реклама доколкото я има, и нейното истинско развитие в първото десетилетие на политическия преход. А днес– и нейният истински възход в мрежовото общество на 21 век.
Много ценно предимство на проф. Георги Манолов е широкото приложно поле на изследователския анализ, което дава простор за неговите научни идеи. Той съвместява в своя изследователски перископ три много големи научни сфери: политическата теория – политическата история и политическата практика. Проф. Манолов разглежда легитимните и нелегитимните форми на финансиране при политическата реклама, и изграждането на съвсем нов регламент за финансиране след 1989г.
Монографията има много богата приложна част, която включва множество плакати, политически послания и лозунги, взети от различни предизборни кампании у нас и по света. Всичко това я прави ценна и особено полезна за широк кръг от читатели. Проф. Митев специално подчертава, че крайния резултат от политическата реклама винаги зависи от ясно изработената стратегическа цел, от разумното използване на възможностите, които носят отделните рекламни кодове, които са най-подходящи за разпространение на политическата реклама в една предизборна кампания.
Учебната литература
Проф. Митев обръща внимание на една характерна особеност в изследователската и преподавателската работа на проф. Манолов- създаването на учебници и учебни помагала в помощ на студентите и на учебния процес като цяло. Той е написал, в помощ на студентите, 12 учебника. Между тях е редно да споменем: „Цената на изборите или как партиите си купуват властта”(2009), „Увод в политическия маркетинг”(2015) и „Кратък политически словник”(2022). Проф. Манолов притежава рядкото качество да пише много ясно и достъпно, той постоянно търси убедителни аргументи в многобройните факти, които съдържат неговите теоретични анализи. Неслучайно проф. Митев отбелязва, че неговите изследвания обозначени като „учебници” имат много сериозна теоретична основа, и далеч не са научно популярни съчинения. По-скоро класификацията на отделни негови изследвания като „учебници” подчертава голямата им полза за студентите в учебния процес, който вече няколко десетилетия е основна дейност на проф. Манолов.
„Власт и привилегии в политическата история”
Преди година проф. Манолов публикува наистина мащабно изследване в три тома, което носи предизвикателното заглавие:”Власт и привилегии в политическата история”(2022). Верен е извода в монографията на проф. Митев, че проф. Манолов „пръв в България се ангажира трайно с проучване на проблематиката за политическите привилегии и властта, която досега не беше разработена на широка основа, и по обхвата на поетия ангажимент, и с дълбочината на изследователския анализ…”.
Според него, проф. Манолов винаги търси оригиналното, нестандартното в съвременния политически процес. Той най-често не върви по утъпкани пътища, а търси нови научни пространства, които доесега са неразработени от родната политическа наука. Много характерно за него е да предизвиква себе си , като открива и успешно овладява съвсем нови научни територии.
Нова и изцяло неразработена територия е неговото фундаментално изследване в три тома „Власт и привилегии в политическата история” (2022), което проследява тяхното развитие в световен контекст в дълъг исторически период, подробно и конкретно разглежда властта и привилегиите – в световната история, но също и в България. Проф. Митев правилно отбелязва, че „именно защото подходът на автора е творчески прецедент, той създаде единствената възможност да се изгради цялостна и напълно завършена картина на ролята, мястото и последиците от създаването и използването на привилегиите в политическата култура на човечеството”.
Проф. Митев посочва факта, че проф. Георги Манолов създава „първата и единствена засега цялостна научна класификация на политическите привилегии, които са групирани в 11 водещи направления”. Като основни делителни признаци той основателно отбелязва”особеностите на политическата епоха, формата на държавно управление, равнището на легитимност и мястото във властовата йерархия на съответните потребители на привилегии”.
Привилегиите на властта – от Античността насам
Проф. Митев обръща внимание на отрицателния отговор, който дава проф. Манолов на въпроса дали съвременното общество може да се пребори с тези привилегии? Предимно защото „привилегиите до ден днешен се оказват вечният неунищожим демиург, който съпътства цивилизацията”. Той прецизно представя историческия прочит на привилегиите, направен от проф. Манолов в неговия втори том, като подчертава, че „привилегиите в древните държави вече се третират като”изключително право”–като монопол, който не подлежи на обсъждане и принадлежи само на овластения управник”.
Обстойно се разглеждат направения анализ и формулираните изводи на проф. Манолов относно развитието на привилегиите в Римската и Османската империи, както и при режимите на Сталин, Хитлер и Мусолини. За пръв път, той поднася на читателя цялостен анализ на съвременните привилегии в институциите на ЕС, които сумарно струват 10 млрд. евро годишно на данъкоплатците. Правилна е неговата теза, че ограничаването на тези огромни привилегии може да стане чрез: „засилване ролята на пряката демокрация и гражданското общество, които могат да ограничават автономността и всесилието на властовия елит”. А дали неговата теоретична постановка може да се осъществи в практиката на основните институции в ЕС, бъдещето ще покаже.
Привилегиите на властта в България
Проф. Георги Манолов отделя много място в своя научен анализ и на привилегиите в българското общество– от Освобождението до 1946г. Правилна е неговата теза, че още Търновската конституция гарантира статута на княза, който му осигурява както възможности, така и някои привилегии. Българският монарх единствен притежава титлата „Височество”, след което и титлата „Величество”, само той разполага с цивилна листа, която му е осигурена от бюджета на държавата. Проф. Манолов специално разглежда и големите привилегии на комунистическата номенклатура по времето на социализма у нас, като привежда поредица шокиращи примери за огромни разхищения на държавни средства от страна на нашите тогавашни държавни управници.
Той привежда следните данни – в периода „от 1970 до 1989 г. от държавния бюджет са разходвани 749 млн. стари лева за изплащането на т. нар. „народни пенсии” на активните борци против фашизма и капитализма”. Напълно основателно,проф. Манолов оценява тези номенклатурни привилегии като „грубо посегателство и игнориране на политическото и социално-икономическо равенство в държавата”. Както пише проф. Митев в своята монография:”Привилегиите в България през епохата на социализма ни повече, ни по–малко са форма на узаконена корупция и дълбоко неморално деяние на властта, прилагано близо половин столетие”.
В монографията не е пропусната и финалната идея на проф. Георги Манолов относно бъдещето на привилегиите – у нас и по света. В присъщия му провокативен стил, проф. Манолов приема, че в България е възможна „нова ера на власт без (или поне със съществено ограничаване) на привилегиите”. За целта е нужно „разширяване на ролята на пряката демокрация и обществения контрол на властта”. Не малка роля имат и референдумите, като чрез тях гражданите могат да се произнесат за размера и вида на властовите привилегии”. Това е твърде оптимистична гледна точка, която действително може да се осъществи, при наличието на подходящи условия за това. Това ,до голяма степен, ще зависи от статута и развитието на големите привилегии, с които се ползват депутатите и администрацията в институциите на ЕС, които (поне в този момент) по-скоро се увеличават, отколкото намаляват.
Финалното обобщение на проф. Митев подчертава голямата стойност и полза от това наистина мащабно научно изследване в три тома. Според него: „Проф. Манолов създаде изчерпателна „история и теория на политическата псевдокултура”на човечеството като обоснова една принципно важна, и то вечна теза:. . че привилегийното ерзац цивилизационно творчество е създало много повече негативи, отколкото ползи за хората, при това независимо от характера на политическата система, при която са се проявявали съответните привилегии”. На този етап – привилегиите , у нас и по света, изглеждат неизкореними.
Кратък политически словник
Преди година проф. Манолов публикува интересен учебник за студентите, който носи заглавието: „Кратък политически словник” (2022). В него са дефинирани и научно обяснени цели 300 частнонаучни понятия, които са пряко свързани с политическата наука. В своята монография проф. Митев му отделя специално място, като подчертава мащаба и ефективността на този Словник, който е не само учебник за студентите, но и много полезно помощно средство за различни групи читатели. В него подробно се дефинират и обясняват такива важни понятия като държава/политика/власт/партия/електронна демокрация/омбудсман/плутокрация и др. Този политически словник има широко практическо приложение-той предлага на студентите и на любознателните читатели, необходимия минимум знания за основните понятия, с които най-често си служи политическата наука. Според проф. Митев, този Словник е много полезен за повишаване на политическата и медийна грамотност на гражданите.
Научните постижения в цифри
В своята монография, проф. Митев специално отбелязва публицистичния стил и език, с който са написани всички научни изследвания на проф. Манолов. Той умело използва подходящи сравнения и метафори, които правят текста по-четивен, а научните му концепции- много по-разбираеми. Да се пише образно, с помощта на интересни метафори и подходящи сравнения е присъщо само на големите изследователи в науката. Именно те съумяват да постигнат онази изискана елегантност на научния стил и език, която днес отличава всички големи научни изследвания в световен мащаб. Това е много ценно предимство на научните изследвания на проф. Манолов– те са написани много ясно, винаги с помощта на многобройни факти, неизменно чрез публицистичен език, който прави неговите научни изводи и обобщения достъпни и разбираеми.
Финалното обобщение на проф. Митев в това обширно биографично изследване, посветено на научната и творческата кариера на проф. Манолов изглежда по следния начин. Ето само няколко числа, които не се нуждаят от специален коментар: в научната си кариера до днес проф. д. п. н Георги Манолов е публикувал: 22 научни монографии, 19 научни студии, 12 учебника, 76 статии в страната, 22 статии в чужбина, 56 научни доклада. Или общо 207 публикации, разположени в повече от 14 000 страници!
В монографията тази много важна наукометрична статистика е представена в серия приложения, които показват големия мащаб на научната дейност на проф. Манолов. Те по същество доказват неговата висока научна разпознаваемост чрез: десетки монографии публикувани у нас и в чужбина, също толкова научни студии и статии, публикувани в наши и чужди научни списания и сборници, многобройни участия в национални и международни конференции, и множество „цитирания” на различни негови изследвания у нас и в чужбина.
Голямата читателска аудитория
Монографията на проф. д-р Трендафил Митев, посветена на живота и научната кариера на проф. Георги Манолов, е отлично структурирано и прецизно изпълнено теоретично изследване, което убедително показва дългия и труден път в науката, извървян от един от най-известните политолози в българската изследователска школа. Това научно изследване е предназначено за много широк кръг читатели, за които то наистина ще бъде много интересно .
То е много полезно както за експертите в областта на политическите науки, така и за изследователите в областите на рекламата, маркетинга и политическия имидж. Но също и за практиците , които работят в изборните кампании, и създават политическите послания и лозунги. Както и за изследователите на политическия език и невербалната комуникация, които имат съществено значение и роля в условията на избори.
Това оригинално научно изследване ще е особено полезно и за най-младите студенти , които трябва отлично да познават политическата теория и всеобщата история на властта и политическите привилегии, която се оказва толкова дълга, колкото е историята на света.
[1] Трендафил Митев. „Бележит строител на модерната политическа наука в България. Георги Манолов на 65 години” Пловдив, Издателски комплекс ВУСИ, 2023.
• ISO 690-2: 1997 :
Пешева, Маргарита. Политиката – като власт и привилегии. In: Newmedia21.eu. Медиите на 21 век: Онлайн издание за изследвания, анализи, критика [online], 04 декември 2023 [cited 02 May 2025]. Available from: https://www.newmedia21.eu/kritika/politikata-kato-vlast-i-privilegii/
• БДС 17377-96 :
Пешева, Маргарита. Политиката – като власт и привилегии. // Newmedia21.eu. Медиите на 21 век: Онлайн издание за изследвания, анализи, критика, 04.12.2023.
<https://www.newmedia21.eu/kritika/politikata-kato-vlast-i-privilegii/> (02.05.2025).